| Sport | Film | Muzyka | Internet | Komputery | Hyde Park | Hobby |
| Miss Ponidzia | Gastronomia |

Michelin Rally Masters - recenzja

    Chciałbym przedstawić wam recenzję nowej gry Michelin Rally Masters. Jest to kolejna gra dotycząca tematyki ostatnio bardzo popularnej czyli rajdów samochodowych. Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem tej gierki i chciałbym wam przybliżyć troszkę ten tytuł.
Gdy tylko włożyłem płytkę z grą do CD-ROM'u "opadła mi szczęka" kiedy zobaczyłem film wprowadzający nas do gry. Pokazane jest w nim jak jeżdżą prawdziwi mistrzowie tacy jak Colin McRae czy Carlos Sainz, oraz wielu innych wspaniałych kierowców.

    Grafika w grze jest po prostu powalająca każdego z nóg. Każdy samochód jest zbudowany z ok. 2000 poligonów, a co za tym idzie samochody są bardzo dokładnie odwzorowane.
Na poniższych screenach widać jakość odwzorowania samochodów.

 


Screen z gry


Zdjęcie z rajdu

    Tekstury na samochodach są bardzo ładne, a modele samochodów są doskonale wyprofilowane. 
W grze możemy się ścigać samochodami biorącymi udział w rozgrywkach o mistrzostwo świata. Możemy jeździć takimi samochodami jak Peugeot 206 WRC, Ford Escort WRC, Toyota Corolla WRC, Toyota Celica GT4, Mitsubishi Lancer Evo IV WRC, Skoda Octavia WRC i KitCar, Renault Megane, Citroen Xsara KitCar, Peugeot 306 KitCar i kilka innych samochodów. Jak pewnie każdy maniak rajdów samochodowych w grze nie ma Subaru Impreza (tak to jest ten samochód którym jeździ Hołek). Nie wiedzieć dlaczego autorzy pominęli to wspaniałe auto z "charakterem" w swojej produkcji (ja nie mogę tego przeboleć, ponieważ ze wszystkich aut biorących udział w rajdach Subaru lubię najbardziej).


    Trasy są doskonale odwzorowane, a trzeba w tym miejscu nadmienić iż autorzy gry otrzymali licencję na każdą z nich.
W grze możemy jeździć łącznie na ponad 40 trasach położonych w różnych częściach świata. Możemy pojeździć między innymi na trasach położonych w Anglii, Szwecji, USA, Irlandii, we Włoszech i kilku innych krajach.
Wszystkie trasy są bardzo dokładnie odwzorowane.
    Trasy są podzielone na trzy grupy: SS, OS, oraz tory rally crossowe. W tej ostatniej możemy troszeczkę poobijać samochód przeciwnikowi. Kiedy jedziesz za przeciwnikiem i lekko stukniesz w tył, od razu widać że robi wszystko, aby tylko nie wypaść z trasy, ale przeciwnicy wcale nie są dłużni. Sami robią wszystko aby utrudnić życie i tobie (wypychają na zakrętach, oraz stukają w tył twojego samochodu).
Największą atrakcją gry jest tryb gry Race of Champions. Walczymy w nim o tytuł mistrza świata, a za przeciwników mamy prawdziwych mistrzów (autorzy wykupili również licencje na używanie w grze nazwisk kierowców biorących udział w walkach o tytuł mistrza świata). 
Finał Race of Champions rozgrywany jest tak jak w rzeczywistości na torze "Gran Canaria" na Wyspach Kanaryjskich. W tym rajdzie ścigamy się jak już wspomniałem z prawdziwymi kierowcami, a szanse są równe ponieważ każdy z jadących razem kierowców jedzie takim samym samochodem jak przeciwnik.

Autorzy gry zadbali oto, aby aby dokładnie odwzorować zachowanie się samochodu. Fizyka jazdy samochodu jest odwzorowana bardzo dokładnie (ale ja tego nie mogę stwierdzić jednoznacznie ponieważ do tej pory nie miałem okazji jechać prawdziwym samochodem rajdowym). Można zauważyć że gdy jedziemy samochodami z napędem na przednią oś samochody są podsterowne, natomiast kiedy jedziemy samochodem z napędem na cztery koła można zauważyć że samochód jest nadsterowny.   
      Michelin Rally Masters jest chyba pierwszą grą w której zadbano o odwzorowanie zachowania się samochody w różnych warunkach atmosferycznych. W żadnej innej grze samochodowej nie zauważyłem aby rodzaj dobranych opon miał tak wielki wpływ na prowadzenie samochodu jak ma to miejsce w Rally Masters. W innych grach gdy na trasę ze śniegiem założyłem opony do jazdy po asfalcie, samochód prowadził się troszkę gorzej niż z oponami zimowymi, ale mimo to dało się w niewiele gorszym czasie przejechać trasę. Całkiem inaczej przedstawia się to w RM. Po założeniu w zimie opon do jazdy na asfalcie, samochodem praktycznie nie dało się jechać. Nie dosyć że po dodaniu gazu samochód wcale się nie "zbierał", to jeżeli już udało nam się ruszyć o skręcaniu nie było raczej mowy. Osobiście jestem posiadaczem kierownicy więc mogłem przetestować jak samochód zachowuje się przy mniejszym dodaniu gazu. Wtedy można było się łatwiej rozpędzić.
Jak widać programiści spisali się doskonale i świetnie odwzorowali zachowania samochodu na trasie.

    Teraz muszę się troszeczkę poczepiać, ponieważ jak wiadomo nie ma produktu bez wad. Jedną i chyba największą wadą gry jest model uszkodzeń samochodu. Jak powszechnie wiadomo samochód uderzając w przeszkodę przodem przy prędkości 60 km\h kończy bez przodu, a w Rally Masters (tak jak zresztą w większości tego typu gier) gdy uderzymy w przeszkodę z prędkością 200km\h najwyżej uszkodzimy skrzynię biegów lub układ kierowniczy. Tu musza wspomnieć grę Rally Championship 2000 w której po kilku stłuczkach silnik w naszym samochodzie ulegał przegrzaniu lub zniszczeniu, a co za tym idzie nie ukończyliśmy rajdu.
W RM nie znajdziemy się w takiej sytuacji, poprostu i tak dojedziemy do mety. Następną drobną wadą są hamulce. Najdziwniejsze w tym jest to że po naciśnięciu hamulca samochód bardzo szybko zwalnia i dziwnie blokują się koła, jeszcze przez moment po puszczeniu hamulca. Jednak przy odrobinie treningu można się do tego przyzwyczaić. Jednak są to tylko drobne wady.

Podsumowując, moim zdaniem jest to najlepsza gra jeżeli chodzi o rajdy samochodowe na PC'ta!!!

KIKI 


Strona zamieszczona na serwerze www.busko-zdroj.com
Projekt, wykonanie i prawa autorskie: "Real" www.realnet.pl

Gry - recenzje

Rally Masters

Sterowniki

Detonatory3 win9x (2.68MB)

Ciekawe strony

Ostra Jazda
Kaktus
Serwis MP3.PL
RMF FM

Tanie skrzynki
i konta pocztowe

Skrzynka pocztowa:
- nazwa@realnet.pl
- alias pocztowy
- od 5zł miesięcznie
- 2 tyg. testu za darmo
Konto:
- nazwa.realnet.pl lub
 inny (wymaga rejestracji)
-
5 MB pow. na dysku
- 1 skrzynka pocztowa
- 1 alias pocztowy
- licznik odwiedzin
- dostęp FTP, WWW
- już od 15 zł/miesiąc
Pełna oferta:
www.realnet.pl