| Sport | Film | Muzyka | Internet | Komputery | Hyde Park | Hobby |
| Miss Ponidzia | Gastronomia |

Komputery/Gry

dodano: 23.11.2001

nForce firmy nVidia

nVidia, wykorzystując własne opracowania dla konsoli Xbox, opracowała chipset płyt głównych mogący zrewolucjonizować świat pecetów. Wysoka przepustowość magistrali międzymostkowej, wykorzystanie dwukanałowego dostępu do pamięci DDR lub SDRAM, moduł DASP (pamięć podręczna trzeciego poziomu z własnym sprzętowym układem śledzenia instrukcji i przewidywania skoków), zintegrowany układ graficzny GeForce2 MX, wbudowana nowoczesna jednostka przetwarzania dżwięku APU, ustępująca możliwościami jedynie nowemu Sound Blasterowi Audigy, nie ma żadnej konkurencji wśród obecnie produkowanych chipsetów. Chipset nForce przystosowany jest do współpracy jedynie z procesorami Athlon/Duron, gdyż firma uważa, że stabilna i bardzo szybka platforma na bazie procesorów AMD będzie bardziej opłacalna niż zakup komputerów z Pentium 4. Info: http://www.nvidia.com/ , testy: http://www.tomshardware.com/ 
AMD Athlon XP 1800+, Duron 1100 MHz

Zgodnie z nową nomenklaturą najwyższy model Athlona XP nosi oznaczenie 1800+, choć taktowany jest zegarem 1533 MHz. Udanie konkuruje z Pentium 4 2,0 MHz, co więcej w większości testów Athlon jest górą w przetwarzaniu grafiki 3D i podczas kompresji plików audio do formatu MP3. Najszybszy P4 zdołał obronić się jedynie w zastosowaniach wideo i grze Quake III Arena, w której zwykle procesory Intela wypadają lepiej. Także nowy Celeron na krótko objął pozycję lidera tanich procesorów. Duron 1100 MHz zyskuje przewagę nad Celeronem tam gdzie Athlon przegrywa z P4: w przetwarzaniu wideo oraz w Quake III jest szybszy od Celerona 1200 MHz, ustępując mu znacznie w kompresji do MP3. Prowadzona wojna cenowa doprowadziła do tego, że AMD po raz kolejny odnotowała straty. 

Okrojone Pentium 4

W trzecim kwartale przyszłego roku ma się pojawić pierwszy model Celerona P4, taktowany zegarem 1,8 GHz. Procesor ma być zgodny z podstawką Socket 478 i 400-megahercową magistralą danych.

Na złość Intelowi?

Wygląda na to, że głównym zajęciem tajwańskiej firmy VIA Technologies jest doprowadzenie do rozstroju nerwowego szefów Intela. Nie dość, że Tajwańczycy rozpoczęli produkcję płyt z "nielegalnym" chipsetem VIA P4X266, to ogłosili jeszcze chęć sklonowania procesora Pentium 4. Kość o kodowej nazwie CZA będzie produkowana w technologii 0,10 mikrona. Zapowiadane są modele o częstotliwości 2GHz, jednak dopiero w 2003 roku. 
Info: http://www.via.com.tw 

Creative Sound Blaster Audigy

Sound Blaster Live! doczekał się godnego następcy: jest nim model Audigy- karta dźwiękowa wyposażona w procesor czterokrotnie przewyższający możliwości Emu10K1. W nowym chipie zastosowano zaawansowaną technologię generowania dźwięku przestrzennego- EAX Advanced HD, zapewniającą możliwość korzystania z ciekawych efektów dźwiękowych oraz predefiniowanych ustawień symulujących rozchodzenie się dźwięku w różnych srodowiskach. 24-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe zapewniają odstęp sygnału od szumu powyżej 100 dB. Info: http://www.creative.pl 

Bez wiedzy użytkownika

MS Office XP i Internet Eksplorer 5 mogą niepostrzeżenie przesyłać do Microsoftu fragmenty dokumentów. W przypadku wystąpienia awarii program (Bug Report -mechanizm raportujący o błędach) wysyła powiadomienie, zawierające między innymi fragment dokumentu nad którym pracowano w momencie wystąpienia błędu. 

Nagrywarka 32x

Firma Sanyo wyprodukowała nagrywarkę- CRD-BP1600P, która pozwala na wypalanie płyt CD-R z prędkością 32*. Ciekawostką jest, że na razie nie ma nośników które potrafiłyby sprostać nagrywarce pracującej z tą prędkością. Wysoką prędkość pracy uzyskano dzięki technologii Zone CLV- strefowo stałej prędkości liniowej. W urządzeniu zastosowano także system FlexSS-PB, który monitoruje i optymalizuje warunki nagrywania.

Emulator Playstation 2

Na razie dostępna jest tylko wersja beta, która pozwala uruchomić grę Gran Turismo 3. Frapujące są wymagania sprzętowe programu- konieczny jest procesor minimum 1,2 GHz i do tego najlepiej AMD. Info: http://pc03.enterpol.pl/emu/

Koniec kopiowania?

Do amerykańskiego Senatu trafi wkrótce projekt ustawy zakazującej sprzedaży sprzętu i oprogramowania umożliwiającego nieautoryzowane kopiowanie danych cyfrowych. Zgodnie z nim każde urządzenie musi zawierać układy uniemożliwiające powielanie płyt z programami, muzyką, filmami itp. Istnieje prawdopodobieństwo, że wzorem USA podobne rozwiązanie przyjmie Unia Europejska. Co bardziej istotne, tej ustawie będą się musieli podporządkować producenci sprzętu i oprogramowania, a raczej nie zechcą oni robić osobnych modeli na bardziej liberalne (i mniej dochodowe) rynki.

Lepszy internet

TP SA dwukrotnie zwiększyła przepustowość łączy internetowych wychodzących za granicę. Dzięki inwestycji TP SA i Telii International Carrier powstały dodatkowe łącza o ogólnej przepustowości 600 Mbit/s. Do końca tego roku sumaryczna przepustowość wyniesie ponad 900 Mbit/s.

Metanowe akumulatory do notebooków i telefonów
Opracowane przez Motorolę ogniwo wykorzystuje reakcję mieszaniny metanu i wody z powietrzem. Wynalazek ma wymiary 5*10*1 cm i wystarcza do zasilania komórki przez miesiąc. Niestety przewiduje się, że takie źródła energii trafią na rynek nie wcześniej niż za dwa lata.

ATI Radeon 7500 i 8500

Dzięki ostatnim zabiegom i udostępnieniu swoich układów niezależnym producentom kart graficznych, oferta kanadyjskiego potentata stale się powiększa. Wyniki testów pokazują, że model 7500 dobrze sobie radzi z konkurencją w postaci GeForce2. Wydajność nowego Radeona jest niższa tam, gdzie zapotrzebowanie na moc jest duże (np. z włączonym antyaliasingiem). Natomiast Radeon 8500 to zbiór niemal samych nowinek technologicznych. Pełna obsługa funkcji zawartych w DirectX 8.1 oraz OpenGL 1.3, technologia TrueForm sprawiająca, że generowane obrazy są bardziej realistyczne, Hyper Z II- druga generacja systemu zarządzania pamięcią, SmoothVision- najbardziej zaawansowany obecnie system antyaliasingu, SmartShader- bardzo realistyczne efekty oświetlenia, Charisma Engine II (T&L), Video Immersion II- wspomaganie odtwarzania filmów DVD/MPEG-2. Radeon 8500 dorównuje modelom bazującym na starszym GeForce3 oraz na GeForce3 Ti200. Oferuje jednak bardziej zaawansowane funkcje, sprawiające że obraz jest bardziej realistyczny. 400 MHz układ RAMDAC bez względu na tryb pracy zapewnia idealnie wyraźny obraz. Info: http://www.ati.com/, dostawca: http://www.veracomp.pl

dodano: 05.11.2001

Nowe oznaczenia procesorów AMD

Wprowadzany właśnie na rynek Athlon XP (jądro Palomino) jest ostatnią serią procesorów w technologii 0,18 mikrometra. W pierwszej połowie przyszłego roku procesory będą wykonywane w procesie 0,13 mikrometra, co pozwoli na produkcję układów o znacznie wyższej częstotliwości. We współczesnych procesorach wydajność zależy przede wszystkim od architektury, a nie tylko od częstotliwości. Rzeczywistą szybkość działania danego układu najprościej można ocenić mnożąc liczbę instrukcji wykonywanych w pojedynczym takcie zegara przez częstotliwość pracy. Dzięki temu Athlon 1,4 GHz w większości zastosowań okazuje się porównywalny z Pentium 4 2 GHz. Z tego właśnie powodu AMD promuje Athlony XP podając w nazwie jakiemu procesorowi Pentium 4 dany układ odpowiada, a nie rzeczywistą częstotliwość pracy. Na razie wiadomo, że Palomino taktowany zegarem 1,6 GHz oznaczony będzie jako Athlon XP 1900+.

Oznaczenie Athlona XP 1500+ to zwykła skromność

Choć Athlon XP rozpoczyna od częstotliwości 1333 MHz (model 1500+) to oznacza to wyższą wydajność niż w przypadku Athlona 1400 MHz. Nowy procesor bazuje bowiem na rdzeniu Palomino, w którym wprowadzono kilka usprawnień w stosunku do Thunderbirda. Przede wszystkim Athlon XP obsługuje rozkazy z listy 3DNow! Professional, co w praktyce oznacza, że jest zgodny z intelowskim rozszerzeniem SSE (podobnie nowy Duron 1000MHz, choć ten pracuje na wolniejszej szynie 200MHz). Athlon z SSE doskonale radzi sobie z obliczaniem oświetlenia skomplikowanych obiektów- niezależnie od ilości źródeł światła przetwarza 20% więcej wielokątów na sekundę. Implementacja automatycznego sprzętowego wstępnego pobierania danych (data pre-fetch) oraz zmiany w konstrukcji bufora TLB także mają wpływ na poprawę osiągów.

Jak działa RAID?

Idea sprowadza się do wykorzystania co najmniej dwóch dysków aby zwiększyć wydajność lub bezpieczeństwo danych, albo jedno i drugie naraz. Kontroler RAID może działać na kilku poziomach. Nie wszystkie kontrolery obsługują wszystkie poziomy. Najpopularniejsze to:

Poziom 0(stripeset) - w tym trybie bloki danych składające się na poszczególne pliki dzielone są pomiędzy dwa dyski i zapisywane równocześnie. Pozwala to zwiększyć wydajność, ale obniża bezpieczeństwo danych, gdyż awaria jednego z dysków powoduje całkowitą utratę danych. 

Poziom 1(mirror) - te same dane zapisywane są na dwóch dyskach jednocześnie, dzięki czemu jeden dysk jest wierną kopią drugiego. System widzi tylko mniejszy dysk, np. mając dyski: 20 GB i 30 GB w trybie mirror dla użytkownika dostępne będzie tylko 20 GB.

Poziom 0+1 - oznaczany również jako RAID 10 stanowi połączenie obu opisanych powyżej mechanizmów. W tym przypadku macierz składa się z czterech dysków lub większej, parzystej ich liczby. Każda para zawiera identyczne dane, stanowiąc macierz typu mirror. Odczyt danych jest tak samo szybki jak przy konfiguracji RAID 0 (stripeset), natomiast zapis odbywa się wolniej, z prędkością odpowiadającą RAID 1 (mirror). Rozwiązanie takie stanowi więc najlepszy kompromis między wydajnością a bezpieczeństwem danych.

ALi Aladdin-P4

Jest już gotowa ostateczna wersja chipsetu Aladdin-P4, przeznaczonego do procesorów Pentium 4. Nowy układ sterujący współpracuje z pamięciami DDR, w tym z najnowszą ich odmianą PC-333. Aladdin-P4 może obsługiwać już dyski w standardzie Ultra-Ata 133 (fast drives).

Nvidia Titanium

Pojawiły się nowe odmiany akceleratorów GeForce3. Do rodziny należą GeForce3 Ti 500 (odpowiednik Ultry) i Ti 200 (odpowiednik MX).

VIA Apollo KT266A

Układy sterujące z serii KT266 mimo doskonałego współdziałania z procesorami AMD mają niedostatecznie wydajny kontroler pamięci DDR. Nowy chipset KT266A poprawia przepustowość pamięci aż o 48%, zwiększono również pojemność obsługiwanej pamięci operacyjnej z 3 do 4 GB. Inne zmiany to zwiększenie długości kolejki buforowanych danych i instrukcji dla operacji zapisu i odczytu, poprawiono rygory czasowe i rozdzielczość sygnałów sterujących podawanych na szynę FSB.

Intel Celeron 1200 MHz

Wyposażony w 256 KB pamięci cache L2 Celeron bazuje na rdzeniu Tualatin zastosowanym po raz pierwszy w Pentium III 1200 MHz. Zastosowanie technologii 0,13 mikrona pozwoli na produkcję Celeronów z zegarem ponad 1500 MHz. Celeron 1200 (9*133) pozostaje minimalnie wolniejszy od Pentium III 1200 MHz Tualatin.

Intel skarży VIA (i odwrotnie)

Przyczyną konfliktu jest niewykupienie od Intela przez tajwański koncern licencji na szynę systemową AGTL+ wykorzystywaną przez układy P4, a zastosowaną w P4X266, DDR-owym chipsecie VIA dla Pentium 4. VIA uważa, że nabyła prawa do licencji w chwili przejęcia firmy S3, mającej umowę z Intelem na wzajemne wykorzystywanie własnych rozwiązań i postanowiła odpowiedzieć tym samym: oskarżyła Intela przed tajwańskim sądem o naruszenie w procesorze Pentium 4 patentów zastosowanych w układzie VIA Cyrix C3!!!

Nowa marka na naszym rynku - Scott

17-calowy monitor Scott, model 795F, skonstruowano na bazie płaskiego kineskopu Samsung DynaFlat o plamce 0,25 mm. Umożliwia wyświetlanie obrazu o maksymalnej rozdzielczości 1600*1200 pikseli przy odświeżaniu 75 Hz. Cena ok.1100 zł.

Uwaga na stare karty AGP*2 !!!

Jak wynika z informacji producenta kart graficznych PowerColor, nie należy instalować jakiejkolwiek karty nie obsługującej trybu AGP*4 na płytach dla Pentium 4 z chipsetami Intel i845 lub i850, gdyż grozi to uszkodzeniem slotu AGP. Na liście zakazanych akceleratorów znalazły się wszystkie karty z układami Nvidia Vanta, SiS 6326, Savage4 do wersji 2.9 oraz wszystkie VooDoo3.

Cichy Asus CD-S520

W najnowszym napędzie CD-S520 producent zastosował system DDSS II, którego istotą jest izolowanie mechanizmu napędu płyty od obudowy za pomocą dwóch warstw izolujących. Dzięki temu hałas pracy CD-S520 jest zdecydowanie mniejszy niż wielu konkurencyjnych, często wolniejszych napędów. Dodatkowo zastosowano prostą metodę dalszej redukcji hałasu- napęd wyposażony jest w przycisk, za pomocą którego użytkownik może zmniejszyć szybkość odczytu danych. Wybranie np. prędkości 8* powoduje, że urządzenie działa praktycznie bezgłośnie, co docenić można pracując przy komputerze nocą.

DVD Combo Ricoha

Dostępny jest już najnowszy model MP5120A-DP. Ciekawostką jest to, że napęd radzi sobie ze wszystkimi formatami, i to zarówno nagrywając jak i odtwarzając dane. Zapis na płytach DVD odbywa się z prędkościami *2,*4, w formacie CD-R: *2,*4,*8,*12 oraz na płytach CD-RW: *2,*4,*10. Ricoh wyposażony jest w bufor pamięci o pojemności 2 MB, a czasy dostępu wynoszą: dla DVD 140 ms i dla CD 120 ms. Maksymalny transfer danych to 32 MB/s w Ultra DMA mode2. Cena ok.2900 zł.


Strona zamieszczona na serwerze www.busko-zdroj.com
Projekt, wykonanie i prawa autorskie: "Real" www.realnet.pl

Gry - recenzje

Rally Masters

Tanie skrzynki
i konta pocztowe

Skrzynka pocztowa:
- nazwa@realnet.pl
- alias pocztowy
- od 5zł miesięcznie
- 2 tyg. testu za darmo
Konto:
- nazwa.realnet.pl lub
 inny (wymaga rejestracji)
-
5 MB pow. na dysku
- 1 skrzynka pocztowa
- 1 alias pocztowy
- licznik odwiedzin
- dostęp FTP, WWW
- już od 15 zł/miesiąc
Pełna oferta:
www.realnet.pl