| Festiwal im. Krystyny Jamroz | Galeria "Zielona" | BSCK Busko |
| Hala Sportowa | Kino "Zdrój" |

Galeria sztuki "Zielona"

Wystawa grafiki i malarstwa Lucjana Mianowskiego

W Galerii Sztuki "Zielona" w Busku Zdroju, 26 lipca 2001 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy grafiki i malarstwa Lucjana Mianowskiego. Jak zwykle na otwarcie wystawy przybyło wielu miłośników sztuki. Artystę powitał kierownik "Zielonej" Bogdan Ptak i omówił reprezentowany dorobek artystyczny Lucjana Mianowskiego.

Lucjan Mianowski urodził się 2 lutego 1933 r. w Strzemieszycach. W latach okupacji hitlerowskiej uczył się w szkole powszechnej i na tajnych kompletach nauczana. Po wojnie ukończył gimnazjum i liceum w Nysie. W latach 1950-1956 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo w pracowni plakatu u prof. Macieja Makarewicza, następnie w pracowni fotografii u prof. Konrada Srzednickiego. Przez dwa następne lata studiował malarstwo w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego. W 1959r otrzymał Stypendium Rządu Francuskiego na studia w Paryżu w Ecole Nationale Superienre des beauxarts w pracowni litografii u prof. Pierre Clairin. W roku akademickim 1964/65 został powołany na wykładowcę litografii w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1970r po przeprowadzonym przewodzie został powołany na stanowisko docenta na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu, a w 1982r na stanowisko profesora nadzwyczajnego tej uczelni! Prof. Lucjan Mianowski jest laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki w 1971 r. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1985r.

W latach 1954-58 stworzył cykl satyryczny malarstwa i litografii pt. "Moje miasteczko nie jest nudne". W Iatach 1958-1960 Cykl satyryczny litografii pt. "Młode dziewczyny i urzędnicy", 1960-1970 cykl litografii pt. "Katedry". W roku i 1965 ,,Zachód słońca" i "Pejzaż księżycowy". 1977-1989 obrazy, kolaże, offsety, litografie pt. ,,Ochrona środowiska naturalnego".

Z okazji wystawy dorobku Lucjana Mianowskiegu został wydany katalog, w którym o twórczości tego artysty piszą: Marian Rumin, Zofia Starikiewcz, Bożena Bartman, a reprodukcje obrazów prezentowanych na wystawie wykonał nasz fotografik Piotr Kaleta. Szczególnie godna podkreślenia jest praca pt. "ptak na tle Sanatorium Marconi" 2001 - na plexy. Marian Rumin napisał w katalogu: "Prace L. Mianowskiego nie są tytko obrazem czy wyrazem, są dialogiem z ..., nieraz radosnym, innym razem pełnym dystansu, a nawet ironii. Czytelnym w nich jest nieustająco, a ostatnio bardzo wyraziście stawiane pytanie: O status artysty zawsze w autorskim tu i teraz"
Warto zwiedzić wystawę prac poznańskiego artysty.

Leszek Marciniec
Źródło: Tygodnik Ponidzia


Strona zamieszczona na serwerze www.busko-zdroj.com
Projekt, wykonanie i prawa autorskie: "Real" www.realnet.pl

Aktualne wystawy

Wystawa grafiki i malarstwa Lucjana Mianowskiego

[więcej...]

Minione wystawy

"Prace na papierze" - Stanisława Tabiasza

[więcej...]

Muzeum Ziemi Buskiej
- Historia Buska i Uzdrowiska
- Mieszkańcy Ziemi Buskiej zasłużeni dla regionu i kraju
- Historia walk o niepodległość Polski
- Martyrologia mieszkańców Ziemi Buskiej
- Ekspozycja pamiątek po Krystynie Jamroz
- Wystawa malarstwa i grafiki