| O nas | Historia | Działalność |

Buskie Stowarzyszenie Gospodarcze jest inicjatywą oddolną i zupełnie spontaniczną, wyrosłą z potrzeby wspólnego zajmowania się bieżącymi problemami lokalnego życia gospodarczego. Buscy przedsiębiorcy zrzeszyli się, gdyż uznali, że tylko razem zdolni są skutecznie reprezentować interesy swoje, ale również działać na rzecz wspólnego dobra społeczności lokalnej.

    Wszyscy mamy za sobą kilka lat funkcjonowania demokracji przedstawicielskiej i związane z nią doświadczenia niepokoju i nieufności wobec państwa i jego struktur. Obywatel dostaje prawo głosu i na tym właściwie jego rola się kończy. Potrzeba działania na rzecz własnych spraw oraz zdolność do tworzenia więzi zostaje stłumiona. Politycy natomiast przemieniają się z zaangażowanych obywateli w zawodowców wyspecjalizowanych w grze o władze. Wszystko to prowadzi do tego, że oddający swój głos w wyborach obywatel stwierdza później, że ten jego głos nie jest nigdzie słyszany, a jego autentyczne potrzeby nie są nigdzie reprezentowane.
    Niepokój wiąże się również z mechanizmami nowoczesnej gospodarki. Życie gospodarcze naznaczone jest głównie przez bardzo duże firmy o ogromnych kapitałach, i to właśnie ich głos jest słyszany i wpływ na gospodarkę widoczny.
    Na początku natomiast kapitalizmu przeważały niewielkie przedsiębiorstwa wywodzące się z małych kapitałów mieszczańskich. Wtedy kupcy i rzemieślnicy zrzeszali się by dbać o własne sprawy.
Buscy przedsiębiorcy powołując do życia BSG czerpią właśnie z tej tradycji. Zdajemy sobie sprawę, że musimy posiadać prężnie działającą reprezentacje, tak aby władze różnych szczebli liczyły się z naszym zdaniem, by nasze argumenty były słyszane.
    Biernie poddajemy się decyzjom, które dotyczą nas i naszej egzystencji a podejmowane są bez nas. Zjednoczeni natomiast możemy wypracować wspólne stanowisko, możemy mieć udział w tym, co się dzieje wokół nas, możemy odpowiednio szybko reagować na te działania i decyzje władz, które nas niepokoją.
    Tradycja budowania więzi i umiejętnej wspólnej pracy, do której BSG nawiązuje to również działania na rzecz społeczności lokalnej, umiejętne diagnozowanie lokalnych problemów i potrzeb i wychodzenie im na przeciw.
    Początek budowania nowego ustroju gospodarczego w Polsce obfitował w wiele zdarzeń, które sprawiły, żenauczono się myśleć o przedsiębiorcach źle. Myśli się o nich głównie jako o "aferzystach i wyzyskiwaczach". BSG chce swoim działaniem i otwarciem zmienić ten wizerunek. Chcemy uświadomić wszystkim, że to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa, takie jak nasze, przyczyniają się w głównej mierze do rozwoju gospodarczego, to one tworzą nowe miejsca pracy, to one są najbardziej elastyczne, najszybciej odnajdują sie w zmieniającej się sytuacji i poprzez to przyczyniają się do budowania właściwej gospodarki rynkowej.
BSG chce zaprezentować buskich przedsiębiorców, przede wszystkim jako dobrych gospodarzy, którzy potrafią podejmować trafne decyzje, umiejętnie zarządzać w trudnych czasach, a jednocześnie dostrzegają lokalne problemy i są zdolni do merytorycznej o nich dyskusji.


Strona zamieszczona na serwerze www.busko-zdroj.com
Projekt, wykonanie i prawa autorskie © 2000 "Real" www.realnet.pl

Aktualności

CZAS NA KOALICJĘ - Buskie "stowarzyszenie stowarzyszeń" w gronie najlepszych. [07.05.2001]