| O nas | Historia | Działalność |

STOPNICA. W niedzielne popołudnie tysiące mieszkańców Ponidzia wybrało się na wielki festyn pod hasłem "Powrót do Tradycji na Ponidziu ". 

W programie majówki znalazły się rzeczy nowe, nietuzinkowe i godne najwyższych słów uznania. Nowością była np. akcja honorowego krwiodawstwa. W estetycznych salach KS Piast pobierano krew od honorowych dawców, którzy przybywali całymi rodzinami. 
Ktoś kiedyś honorowo oddał krew dla mojej cierpiącej matki. Teraz moja kolej - mówił stopniczanin Sławomir Olbromski, któremu towarzyszyła 4,5-letnia córeczka Karolinka. - Oddaję krew od lat i mam na koncie ponad 6 litrów - dodał Adam Kordos ze Strzałkowa.

Na wielkiej estradzie trwała radosna zabawa. Oprócz ustawionych kapel ludowych z Lubczy i Buska Zdroju, występowały zespoły śpiewacze, grupy młodzieżowe, zespoły dziecięce. Blok estradowy prowadzili Jolanta i Wit Chamerowie, którzy ze swadą urządzali liczne konkursy, m.in. zadaniem piosenkarzy ochotników było odśpiewywanie ogłoszeń z naszego redakcyjnego dodatku "Sezam", w tym anonsów matrymonialnych.

Wokół stadionu rozlokowały się kramy i stragany, na których było zarówno chłopskie jadło, jak i dzieła sztuki. - Cieszę się, że moi wychowankowie mogli pokazać swoje prace - mówił Józef Zdral, który prowadzi Rodzinny Dom Dziecka w Janinie koło Buska. Uwagę zwracało stoisko z pracami pensjonariuszy PDS w Słupi koło Pacanowa. Tutaj oferowano obrazy, misterne hafty i kompozycje tkackie.

Jest to pierwszy z cyklu festynów, urządzanych głównie dzięki Akademii Rozwoju Filantropii oraz innym stowarzyszeniom, w tym "Niepełnosprawni-Plus" - mówił Marek Wyrozumski, jeden z organizatorów.

Wieczorem podsumowano akcję krwiodawstwa, w której kilkanaście litrów zebrano od 26 dawców. Dla pięciorga (Mirosław Groch, Agnieszka Kornaś, Antoni Lasucha, Adam Kordos i Władyslaw Fiutko) wręczono w nagrodę walkmany. Ponadto nagrodę główną, czyli radiomagnetofon otrzymała trzyosobowa rodzina państwa Grochów za łączny dar 1350 ml krwi. Niedzielny wieczór w Stopnicy zakończyła zabawa taneczna z zespołem "Cytrus" z Tuczęp.

Następne podobne festyny odbędą się 20 maja w Nowym Korczynie i 17 czerwca w Busku Zdroju. 

Źródło: "Słowo Ludu"

 

Oto zdjęcia z tej imprezy:

 

 


Strona zamieszczona na serwerze www.busko-zdroj.com
Projekt, wykonanie i prawa autorskie © 2000 "Real" www.realnet.pl

Aktualności

CZAS NA KOALICJĘ - Buskie "stowarzyszenie stowarzyszeń" w gronie najlepszych. [07.05.2001]